پژوهشگران دانشگاه استنفورد به تازگی کشف کرده‌اند که افراد ممکن است بخشی از مغز خود را به پوکمون‌ها اختصاص داده باشند. این محققان با بررسی افرادی که در کودکی خود پوکمون بازی کرده‌اند، نتیجه گرفته‌اند که این افراد بخش یکسان و کوچکی از مغز خود را به ذخیره‌ی اطلاعات مربوط به پوکمون‌ها اختصاص داده‌اند.

بر اساس نتایج این تحقیقات که در نشریه‌ی نیچر منتشر شده است، محققان سراغ افرادی رفته‌اند که در کودکی خود، بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸، زمان زیادی را صرف بازی کردن پوکمون کرده و این گروه را با افرادی که هیچ شناختی از پوکمون‌ها ندارند، مقایسه کرده‌اند.

تصاویری از پوکمون‌های بازی اصلی پوکمون، که روی کنسول گیم‌بوی عرضه شده بود، به همراه تعدادی تصویر بی‌ربط دیگر، مقابل افراد قرار داده شده است. کسانی که در کودکی پوکمون بازی کرده‌اند، با دیدن این موجودات بخش مشخصی از مغزشان شروع به فعالیت می‌کند. محققان نتیجه‌گیری کرده‌اند که اطلاعات مربوط به پوکمون‌ها در تمام افراد، در یک بخش مشخص مغز ذخیره شده است.

پوکمون

دلیل این موضوع، طبق گفته‌ی محققان به خاطر نحوه‌ی بازی کردن پوکمون توسط افراد در کودکی است. محثثان می‌گویند که کوتاهی دست کودکان، و صفحه‌ی نمایش بسیار کوچک کنسول گیم‌بوی منجر شده است تا فاصله‌ی بازی تا صورت کودکان بین همه‌ی آن‌ها تقریبا یکسان باشد. «جسی گومز»، پژوهشگر ارشد این پروژه، درباره‌ی این موضوع گفته است: «پوکمون‌ها بسیار کوچک هستند و شما هم از دید مرکزی‌تان برای دیدن آن‌ها استفاده می‌کنید و به همین دلیل هم روی بخش مشخصی از مرکز شبکیه شما شکل می‌گیرند.»

او دیدن پوکمون‌ها را با دیدن محیط و اتاق افراد مقایسه می‌کند: «تمام این‌ها در بخش‌های مختلفی از شبکیه شما قرار می‌گیرند و در نتیجه بخش‌های مختلفی در مغز شما دارند؛ طوری که نهایتا به این موضوع رسیدیم که بخش پوکمون در مغز، همان بخشی از مغز است که به اطلاعات دریافت شده از مرکز شبکیه شما پاسخ می‌دهد.»

البته بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که این تحقیقات جنبه‌ی سرگرمی نداشته‌اند و در راستای درک چگونگی ذخیره‌ی اطلاعات و حرکت آن‌ها در مغز انجام شده‌اند. هدف نهایی تحقیقات هم کمک به افرادی است که از ناتوانی‌های مختلف در بینایی رنج می‌برند.می‌توانید در ادامه ویدیویی که دانشگاه استنفورد منتشر کرده است را ببینید.

منبع: IGN

برچسب‌ها:,
  • مدیریت
  • اردیبهشت 20, 1398
  • 1067 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
Call Now Button